ESF projekti "Kõrgkoolide koostöö ja innovatsiooni arendamine" alameede "Kõrgkoolide ja ettevõtete koostöö" (2010-2015)
Projekti esitaja
Tartu Ülikooli psühholoogia instituut
Projekti pealkiri
Psühholoogia magistriõppekava vastavusse viimine kliinilise ja koolipsühholoogia kutsestandardi ja tööturu nõuetega läbi õppekava rakendusliku külje arendamise.
Projekti eesmärk
Projekti eesmärgid lähtuvad 2006–2015 aasta Eesti kõrgharidusstrateegia peamisest eesmärgist: paremini seostada õppekava läbimisel omandatavaid pädevusi ja kvalifikatsiooniraamistikku.
Projekti otsesed eesmärgid:
- Loodud toimivad koostöövõrgustikud ettevõtete ja asutustega psühholoogiaõppe, sealhulgas praktilise õppe jätkuvaks arendamiseks.
- Õppekava väljundid on kooskõlas kehtivate kutsestandarditega ning tööturu reaalsete vajadustega.
- On tagatud tööturule sisenevate kooli- ja kliiniliste psühholoogide praktiliste oskuste parem seostatus omandatud teoreetiliste teadmistega.
- Ettevõtetele on loodud võimalus anda tagasisidet reaalse koolitusvajaduse osas antud valdkonnas ning olla kursis psühholoogiateaduse uuemate suundadega.
- Läbi magistriõppe erialaõppe mooduli on uuemaid teaduspõhiseid täienduskoolitusi saanud juba töötavad psühholoogid. Välisekspertide poolt on välja koolitatud mentor-õppejõud praktika alal.
- Mentor-õppejõud koolitavad välja praktika juhendajaid teistest kõrgkoolidest ja lähedastelt erialadelt Tartu Ülikoolis (arendatakse koostööd Tallinna Ülikooli, Tartu Ülikooli arstiteaduskonna jt).
- Projekti tegevuste käigus arendatud ainekavade ja praktika monitoorimine ja tulemuste vahendamine valdkonnaga seotud inimestele.
- Ühiskonna kasu seisneb paremini kvalifitseeritud spetsialistide tööturule sisenemises, mis tõstab pakutava teenuse kvaliteeti ning tagab sellele parema juurdepääsu.
Projektiga hõlmatud õppekavad
Psühholoogia magistriõppe õppekava
Partnerite loetelu
Tallinna Ülikool - rahaline partner
SA TÜ Kliinikum Psühhiaatriakliinik – kaasatud isik
SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla – kaasatud isik
Ambromed Kliinik – kaasatud isik
Hariduse ja Tugiteenuste Keskus – kaasatud isik
Tartu Erakool – kaasatud isik
Eesti Psühholoogide Liit – kaasatud isik
Eesti Koolipsühholoogide Ühing – kaasatud isik
Projekti tegevused
- Õppekava struktuuri ja eesmärkide analüüs à on teada õppekava kitsakohad lähtuvalt tööturu ja kutsestandardi nõuetest, mille põhjal lülitatakse õppekavasse uusi aineid ning kaasajastatakse olemasolevaid.
- Väljundipõhiselt eesmärgistatud õppekava ja sellega seotud täiendusõppemoodulite koostamine à õppekava baasil on välja töötatud täiendõppemoodulid (kliinilistele psühholoogidele ja koolipsühholoogidele).
- Praktika parem seostamine õppekava väljunditega à praktika on vastavuses tööturu ja kutsestandardi nõuetega.
- Kaasajastatud õppekavaga seotud täiendusõppe pakkumine à välja õpetatud kõrge tasemega praktikajuhendajate koolitajad ja nõuetele vastavad psühholoogia praktikajuhendajad.
- Välisõppejõu kaasamine õppetöö läbiviimiseks à väliseksperdi poolt välja õpetatud praktikajuhendajate koolitajad; välisõppejõu poolt koolitatud spetsialistid.
- Õppe- ja teaduskirjanduse hankimine ja tõlkimine, õppematerjalide loomine ja hankimine à loodud nii kliinilise kui koolipsühholoogia praktika läbiviimiseks vajalikud juhendid, praktikapäeviku ning hinnangulehe vormid; olemas õppe- ja teaduskirjandus, mis toetab rakendusliku suuna õpetamist.
- Projekti rakendamisega seotud õppejõudude ja teadustöötajate koolitus à kaasaegsete kõrgetasemeliste teadmistega õppejõud ja teadustöötajad.
- Vajaduste kaardistamine koostöös partneritega, aruteluseminaride korraldamine haruliitude ja ettevõtjate esindajatega à õppekava rakenduslike ainete analüüs ja kohandamine tööturu nõuetele.
- Ettevõtluskogemusega inimeste (praktikute) kaasamine õppetöösse, õppejõudude kogemuste omandamine ettevõtetes või ühiste õppereiside läbiviimine à uute ainete loomine ja õppekavasse lülitamine; täienduskoolitusmooduli koostamine ja pakkumine.
- Ühisõppekava või -mooduli õpikeskkondade arendus e-õppe vormis õppe läbiviimiseks à toetav keskkond praktika paremaks koordineerimiseks, omavaheliseks suhtlemiseks ning praktikaga seotud materjalidele juurdepääsuks.
Projekti kestvus
Projekti tegevuste alguskuupäev 29.03.2010
Projekti tegevuste lõppkuupäev 31.08.2015
Projekti juht
Signe Reppo
täienduskoolituse programmijuht
psühholoogia instituut
signe.reppo [ät] ut.ee
7375959, +3725201846